Porady i Opinie

Jak zrobić sieć Wi-Fi bez routera?
 Czyli wirtualne Wi-Fi

Sprawa na poczatku moze wydawać sie skomplikowana i trudna jednak wymaga dokładnego obejrzenia filmiku ktory jest zamieszczony niżej a praca bedzi łatwa i przydatna.  

 

Tego typu rozwiązanie jest bardzo przydadtne gdy chwilowo nie posiadamy routera.  



  Ochrona najważniejsza

W dobie terazniejszej techniki sieciowej nasze dane np: hasła bankowe itp.. są narażone na kradzież lub całkowita utratę. W tym poscie postaram się opowiedzieć o kilku  podstawowych dizłaniach jak można jeszcze lepiej i sprawniej chronić swoje dane na komputerze podłączonym do sieci. 

Po zainstalowaniu systemu operacyjnego na naszym komputerze oraz zanim podłączymy kabel sieciowy do portu po wczesniejszym zainstalowaniu karty sieciowej należy ustawić kilka istotnych ustawień. Mianowicie pierwszym podstawowym ustawieniem jest włączenie Firewalla . Podam scieżke jak się dostać do tego miejsca: menu start > panel sterowania > aplet centrum zabezpieczeń > następnie wybieramy Zapora systemu windows >  włącz 



Dzięki tej zaporze jesteśmy bardziej pewni ze zaden nie autoryzowany  użytkownik niema praw dostępu do naszych danych przez sieć. Jednak Zapora systemowa ma swoich zwolenników jak również nie. Dlatego jeśli ktoś się obawia że wbudowany firewall będzie za słaby to polecam inny który kazdy moze za darmo pobrać z internetu. 

Link do stronki z KERIO ( do bardziej zawansowanych ustawień ) : http://www.programosy.pl/program,kerio-personal-firewall.html 


Kolejnym krokiem jest zainstalowanie oprogramowania antyspywarowego i oprogramowania anty wirusowego. Jest to bardzo ważny czynnik gdyż w sieci roi się od różnego rodzaju wirusów które sa wykozystywane przez hakerów np : keyloger lub exploit. Antywirus - tylko jaki ? Są dwie mozliwosci : 1. Używać systemowej ochrony przed wirusami  2. Kupić lub pobrać darmową wersje antywirusa. 

Jeśli chodzi o pierwsze rozwiązani ( moim zdaniem gorsze ) to aby włączyć ochronę przed wirusami nalezy : menu start > panel sterowania > aplet Centrum zabezpieczeń
 Natomiast drugie rozwiązanie czyli instalacja innego antywirusa :) Sprawa jest bardzo prosta. Pobieramy lub kupujemy takie oprogramowanie i instalujemy. Pobieramy bazę danych i wykonujemy pierwsze skanowanie. Każdy ma swojego ulubionego antywirusa ja jednak polecam Comodo Antivirus - jest solidny a niektóre wersje posiadają dodatkowo wbudowanego firewalla.




Również ważnym czynnikiem jest aktualizacja systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej oraz aktualizacja bazy antywirusa. Jeśli chodi o to pierwsze czyli o aktualizacje systemu operacyjnego to moze podam ścieżkę do automatycznej aktualizacji systemu operacyjnego: menu start > panel sterowania > aplet aktualizacje automatyczne > automatyczne


Natomiast aktualizacja przeglądarki internetowej zalezy od producenta ale również sami możemy wyszukać dostępnej aktualizacij w sieci. Teraz baza antywirusa. Jeśli chodzi o tą czynności to jest ona zazwyczaj widoczna przy pierwszym uruchomieniu antywirusa. Powiadomienie o tym ze nasze oprogramowanie antywirusowe znalazło aktualizacje moze byc rózne np: Avast - informacja dzwiekowa i graficzna , Comodo - informacja graficzna w postaci okna .




Jak poprawnie skon figurować połączenie sieciowe?


W tym poscie postaram się przybliżyć konfigurację typowego połączenia sieciowego w Windows XP.Do przeprowadzenia konfiguraci ustawień będą potrzebne pewne dane dotyczące ustawień naszej sieci , mianowicie numer IP, maska podsieci. Jeśli chcesz stworzyć nową sieć i nie wiesz jakie możesz wykorzystać ustawienia zachęcam do przeczytania o tym w kolejnym poscie. My jednak w tym temacie mamy omowic jak sprawnie podłączyć się do juz istniejącej sieci. Jeśli nie znasz danych dotyczących ustawienia Twojej sieci ( czyli chodzi o IP i maskę podsieci) to skontaktuj się z administratorem sieci. Aby modyfikować ustawienia sieci należy kolejno : 
( oczywiście dla Windows XP ) kliknąć menu start > panel sterowania > aplet Połączenia sieciowe > Połączenia sieciowe> Połączenia lokalne ( dwukrotnie kliknąć ) a następnie wybrać Własciwości.




Teraz musimy poprawnie ustawić własciwosci TCP/IP. W okienku uruchomionym wcześniej nalezy zaznaczyć protokół TCP/IP dla karty sieciowej a następnie kliknąć Własciwosci. W wyświetlonym oknie w odpowiednich miejscach nalezy wpisać wymagane ustawienia.


Może się równierz zdarzyć że ustawianie powyższych parametrów nie jest konieczna. Dzieje się tak w sytuacji kiedy adres IP oraz pozostałe parametry przydzielane są automatycznie przez serwer DHCP ( opis DHCP znajdziecie w zakładce słownik ). Aby dowiedzieć się czy serwer DHCP jest włączony w Twojej sieci nalezy sie skontaktować z administratorem. System Windows sam automatycznie konfiguruje ustawienia dla takiego przypadku, więc zadne dodatkowe ustawienia nie są wymagane. 

Gdy chcemy przypisać nasz komputer do domeny lub jakiejś danej grupy roboczej w Windows XP nalezy wykonać takie kroki: klikamy menu start >  Panel sterowania > aplet System > następnie wybrać zakładkę Nazwa komputera i skożystac z kreatora identyfikacji sieciowej > Identyfikator sieciowy.   


Miłej konfiguracii    :)




 Testujemy prędkość internetu online 

 Aby sprawdzić szybkość internetu należy wejść na jeden z poniższych adresów :


 http://www.speedtest.net/
 http://www.komputerswiat.pl/aplikacje/nettest/szybkosc-internetu.aspx

 

W pierwszym przypadku trzeba najpierw wybrać lokalizację najlepiej bliską twojego miejsca zamieszkania.
Następnie rozpocznie się testowanie prędkości połączenia z internetem.
W drugim przypadku ograniczeni jesteśmy jedynie do kliknięcia przycisku "rozpocznij test"
W każdym teście nie trzeba niczego ściągać na dysk - wszystko odbywa się online, bez zbędnego oprogramowania.