Słownik

   Sieć komputerowa - (ang. network) jest to grupa komputerów połączonych ze sobą w celu wymiany danych, współdzielenia różnych zasobów.


  Internet Protocol - protokół komunikacyjny powszechnie używany w internecie i sieciach lokalnych, odpowiadający za adresowanie danych; dane w sieciach IP są wysyłane w formie pakietów.

  APIPA - Cecha sytemu operacyjnego która pozwala komputerowi przypisać sobie adres jeśli nie może nawiązać kontaktu z serwerem DHCP. 


 AppleTalk  - Zestaw protokołów przeznaczony do sieci komputerów Macintosh. Składa się on z kompleksowego zestawu protokołów, które obejmują siedem warstw modelu odniesienia OSI.

Adres MAC - Znormalizowany adres warstwy łącza danych, wymagany w przypadku każdego portu lub urządzenia podłączonego do sieci LAN. Inne urządzenia w sieci korzystają z tych adresów w celu odnajdywania konkretnych portów oraz tworzenia i aktualizacji tablic routingu i struktur danych. Adresy MAC są o 6 bajtów dłuższe i są kontrolowane przez IEEE. Również znany jako adres sprzętowy, adres warstwy MAC, adres fizyczny.


  Address Resolution Protocol (ARP) -  Odkrywa adres lokalny (adres MAC) stacji w sieci kiedy znany jest adres IP. Stacje końcowe równie dobrze jak routery używają ARP aby odkryć adresy lokalne.

  Brama domyślna  - Trasa poprowadzona tak aby komputer z jednego segmentu mógł komunikować się z komputerem w innym segmencie.

  Ciastko -   Mały plik tekstowy który jest przechowywany na dysku twardym który pozwala stronie www śledzić użytkowników powiązanych z tą stroną.

 Częstotliwość radiowa (RF)  - Ogólny termin odnoszący się do częstotliwości wykorzystywanych do transmisji radiowych. Technologia RF jest wykorzystywana w telewizji kablowej i szerokopasmowych sieciach komputerowych.

Dostawca Internetu, (skrót ISP) - Firma, która dostarcza usługi Internetowe dla użytkowników domowych, korzystając z linii telefonicznej lub poprzez telewizję kablową.


  DSL (digital subscriber line)  - Technologia sieci publicznej która zapewnia dostęp szerokopasmowy przez tradycyjny kabel miedziany na ograniczoną odległość. Technologia zawsze włączona która pozwala użytkownikom na łączenie się z Internetem.


  Ethernet - Specyfikacja sieci LAN wykorzystującej pasmo podstawowe zapoczątkowana przez firmę Xerox Corporation i opracowana wspólnie przez firmy Xerox, Intel i Digital Equipment Corporation. Sieci Ethernet wykorzystują wspólny dostęp poprzez nasłuch nośnej i wykrywanie kolizji (CSMA/CD) oraz różne rodzaje okablowania do przesyłania danych z szybkością 10 Mb/s. Standard Ethernet jest podobny do serii standardów IEEE 802.3.

 ICMP - Służy do testowania sieci i do rozwiązywania problemów, umożliwia dostarczanie komunikatów o błędach i komuniatów diagnostycznych. Wiadomości ICMP echo są używane przez narzędzie ping do określenia, czy zdalne urządzenie jest osiągalne.

  RFI  - Częstotliwości radiowe, które tworzą szum zakłócający informacje przesyłane nieekranowanym kablem miedzianym.

 ISDN - Protokół komunikacyjny oferowany przez firmy telekomunikacyjne, który umożliwia przesyłanie danych, głosu i innego ruchu przez sieci telefoniczne.

Maska podsieci  - Druga grupa numeryczna wykorzystywana podczas konfiguracji adresu IP na urządzeniu. Maska podsieci jest używana przez urządzenia końcowe do ustalenia części sieciowej adresu IP.

 PDU - Jednostka danych uściślona w protokole warstwy modelu OSI. Na przykład, PDU dla warstwy 1 jest bitem lub strumieniem danych, warstwa 2 tworzy ramki, warstwa 3 tworzy pakiety i warstwa 4 segmenty.

VDSL -  Szerokopasmowy transfer danych umożliwia przepustowość od 13 Mbps do 52 Mbps.


Zapora  - Router, serwer dostępowy lub wiele takich urządzeń, służących jako bufor pomiędzy dowolną siecią publiczną a siecią prywatną. Router działający jako zapora korzysta z list dostępu i innych metod zapewniających bezpieczeństwo sieci prywatnej.

LAN - sieć lokalna, sieć o najmniejszym zasięgu, obejmująca budynek lub grupę sąsiadujących budynków.

MAN - sieć miejska, sieć obejmująca swoim zasięgiem miasto.


WAN - sieć rozległa, sieć o dużym zasięgu, przekraczająca obszar jednego miasta.

Getway - brama słózy do łączenia sieci jednocześnie dokonujac tłumaczenia protokołów, formatów strukttur danych, języków lub architektór.


Segment - w srodowisku sieci ethernet przez segment rozumiany jest odcinek kabla pełniący rolę magistrali. Sygnał rozsyłany w segmęcie dociera do każdej stacji roboczej podłączonej do  tego segmentu.


Host - jest to urządzenie któremu przypisany jest adres sieciowy.


WINS - obsługuje rozróznianie nazw komputerów, tłumacząc je na przypisane im adresy IP, oraz przeprowadza odwrotny proces, czyli IP tłumaczy na nazwy windows.


Grupy Robocze - są prostą metodą organizacji komputerów i użytkowników sieci lokalnej w logiczne grupy. pozwalaja na definiowanie róznych uprawnien, dla danych grup, oraz łatwiejsze zarządzanie siecią.


Domeny - podobnie jak grupy robocze, pomagają w zarządzaniu siecią. Domeny są zorganizowane podobniejak np: Panstwo - Domena główna, Województwo - Pod domena, Gmina - pod domena pod domeny. Wystepuje hierarchia jak w państwie,  kazda nizej umieszczona domena podlega tej domenie wyzszej.


DHCP - narzedzie umozliwiające automatyczną konfiguracje TCP/IP. Serwer DHCP przyznaje komputerą dowolne adresy IP z określonej puli lub konkretne ustawienia jeśli został tak skonfigurowany.

Poczta el. - (e-mail, electronic mail) to wiadomości, notatki, listy i inne elementy wysyłane elektroniczne przez Internet lub inną sieć. Dostarczanie listów elektronicznych jest prawie natychmiastowe.

Podczerwień - (Infrared) to zjawisko wykorzystywane przez bezprzewodowe połączenia sieciowe używające fal świetlnych o dużej częstotliwości. W przypadku takiej transmisji między komunikującymi się urządzeniami nie może być żadnych przeszkód.

Podsieć- -  (Subnetwork) to zwykle mniejsza sieć połączona z kilkoma innymi przez most lub router i tworząca z nimi większą sieć.

Połączenie bezprzewodowe - (Wireless) to łączenie komputerów za pomocą technologii nie wymagających przewodów. Zamiast tego jako medium są wykorzystywane fale radiowe lub podczerwone.


POP - (Point Of Presence) to nazwa hosta pocztowego. Host ten jest serwerem przetrzymującym wiadomości użytkowników do czasu ich odebrania.

Potwierdzanie tożsamości- - (Authentication) to proces sprawdzania nazwy użytkownika i hasła w celu potwierdzenia jego tożsamości w sieci klient-serwer.

PPP - jest zwykle wykorzystywany do zdalnego dostępu i współdziała z innymi protokołami (TCP/IP, NetBEUI oraz IPX/SPX).

PRI, Primary Rate Interface  - to linie ISDN, które są bardziej kosztowne od linii BRI, ponieważ posiadają większą przepustowość. PRI charakteryzuje się przepustowością do 1,5 Mb/s.


Programy do rozmów  - (chat programs) są to programy umożliwiając dwóm lub większej ilości osób rozmowy poprzez sieć. Rozmowy te są prowadzone w czasie rzeczywistym.

Protokół  - (Protocol) to standard określający zasady przesyłania danych między komputerami. Przykładami protokołów mogą być TCP/IP i NWLink.

Przeglądarka  - (Browser) to oprogramowanie pozwalające na oglądanie stron WWW. Czyta ono język HTML i przedstawia treść w atrakcyjnej formie.

Przepustowość  - (Bandwidth) to miara ilości danych, które mogą zostać przesłane przez określony punkt sieci (na przykład okablowanie, serwer, kartę sieciową) w danym czasie. W sieciach Ethernet przepustowość jest mierzona w Mb/s.

RARP, Reverse Address Resolution Protocol  -  to jeden z protokołów wchodzących w skład stosu TCP/IP i zajmujący się zamienianiem adresów fizycznych na adresy IP.

 ADSL – technika umożliwiająca asymetryczny dostęp do sieci teleinformatycznych, w tym także do Internetu


QoS – technologia pozwalająca określać, jakie dane w Internecie i w sieci Wi-Fi mają pierwszeństwo


 Router – urządzenie sieciowe służące do łączenia różnych sieci komputerowych


Router dwupasmowy – pozwalający na jednoczesną pracę na dwóch różnych pasmach: 2.4GHz oraz mniej obciążonym 5GHz


Standard 802.11n – określa przepustowość 300 Mb/s


WPA2 – zabezpieczenie sieci Wi-Fi


Serwer aplikacji (Application server ) to serwer udostępniający użytkownikom sieci aplikacje.


Serwer faksów (Fax Server) jest wydajnym serwerem sieci klient-serwer zarządzającym przychodzącymi i wychodzącymi faksami. Usługa faksowania przekazuje wszystkie odebrane faksy do odpowiedniego użytkownika lub grupy użytkowników.


Serwer nazw (DNS - Domain Name System) jest mechanizmem kojarzącym nazwy domenowe z adresami IP. Gdy w przeglądarce internetowej wpiszesz adres URL strony, to zostanie wygenerowane zapytanie do serwera DNS. Serwer DNS zawiera bazę kojarzącą nazwy domenowe z adresami IP. Serwer taki odnajduje adres IP skojarzony z żądaną nazwą domenową i wynik podaje pytającemu.


Serwer plików (File server) to komputer o szybkim procesorze i dużej przestrzeni dyskowej (wyrażanej w dziesiątkach gigabajtów) używany do przechowywania plików w sieci klient-serwer.


Serwer pocztowy (Mail server) to centralny punkt, w którym przechowywane są skrzynki pocztowe.