Urzadzenia Sieciowe

Ta zakładka jest poświęcona urządzeniom sieciowym. Kazde urządzenie postaram sie opisac w prosty sposób a także wymienic jak i gdzie może zostac zastosowane. 

Zachęcam wszystkich do dzielenia sie informacjami na tym blogu.

Może najpierw wymienie jakimi urządzeniami się zajmę :
  1.  ROUTER
  2.  HUB
  3.  SWITCH 
  4.  MODEM
  5.  KARTA SIECIOWA (ang. NIC)
  6.  WLAN
  7.  KONWERTER 

ROUTER   

Potocznie nazywany getwayem  Router to urządzenie sieciowe służące do łączenia różnych sieci komputerowych.  Na podstawie informacji zawartych w pakietach TCP/IP ( ZOBACZ SŁOWNIK ) przekazuje pakiety z sieci źródłowej do sieci docelowej. Proces ten nazywa się trasowaniem, routingiem lub rutowaniem.





Możemy sie równiez spodkac z routerem dwupasmowym a więc co to jest?? :) Router dwupasmowy pozwala na jednoczesną pracę na dwóch różnych pasmach: 2.4GHz oraz mniej obciążonym 5GHz. Pasmo 5GHz oferuje siedem razy więcej niezależnych kanałów bezprzewodowych, gwarantując doskonały transfer danych.  




HUB 


Inaczej nazywany koncentratorem ( kojarzy się równierz z regeneratorem ze względu na sposób działania o którym napisze ). Główne jego zadania sprowadzają się do odbioru sygnału od stacji roboczych, jego regeneracji i wzmocnieniu oraz przesłaniu na wszystkie pozostałe porty. Dzięki temu można rozszerzyć sieć na większy obszar i obsłużyć większą liczbę użytkowników. Zastosowanie koncentratorów powoduje zwiększenie domeny ( sprawdz słownik ) rozgłoszeniowej i kolizyjnej. 




Obiecałem że wyjasnie dlaczego HUB nazywany jest równiez regeneratorem,  więc jak sama nazwa wskazuje bedze coś koncentrował w sobie regenerował i przeysyłał dalej, czyli   wzmacnia i naprawia zniekształcone sygnały w sieci i ,,podaje,, na kolejny port.



     


 SWITCH

Jest urządzeniem, którego zadaniem jest łączenie segmentów sieci komputerowej oraz przesyłanie między nimi ramek danych. Możemy również się spodkać z nazwą inteligentny hub lub przełącznik. Za jego pośrednictwem możemy budować rózne topologie np: topologie gwiazdy w której transmisja danych odbywa się poprzez medium UTP ( skrętka ekranoowa ).  




Komunikacja przede wszystkim opiera się na adresach fizycznych kart sieciowych MAC podłączonych do poszczególnych portów przełącznika. Praca tego urządzenia polega na nieustannym nasłuchiwaniu na portach adresów kart sieciowych hostów.



 MODEM 


Jest urządzeniem elektronicznym, którego zadaniem jest zamiana danych cyfrowych na analogowe sygnały elektryczne (modulacja) i analogowych sygnałów elektrycznych na dane cyfrowe (demodulacja) tak, aby mogły być przesyłane i odbierane poprzez linię telefoniczną lub dwa przewody miedziane - linia dzierżawiona - (a także łącze telewizji kablowej lub fale radiowe). Dzięki modemowi można łączyć ze sobą komputery i urządzenia, które dzieli znaczna odległość. 

  
RODZAJE MODEMÓW 

ISDN - czyli sieć cyfrowa z integracją usług to możliwość korzystania z różnych zastosowań telekomunikacyjnych za pomocą tylko jednego łącza (numeru). Komunikacja odbywa się w sposób cyfrowy zarówno dla danych komputerowych jak i dla głosu. Podstawową różnicą pomiędzy tradycyjną telefonią a ISDN jest szybkość i pewność połączeń.  





ADSL - czyli asymetryczna cyfrowa linia abonencka, jest technologią, która jest odmianą xDSL pozwalającą na podłączanie użytkowników do Internetu. ADSL opiera się głównie na istniejącym okablowaniu telefonii stacjonarnych i pozwala na dużo szybszą komunikację w porównaniu z analogowymi modemami telefonicznymi. Modem ADSL pracując wykorzystuje wiele kanałów przepustowych, na które jest dzielone łacze ISP. 



MODEM KABLOWY - to urządzenie klienckie w sieci telewizji kablowej. Służy do komunikacji komputera z usługodawcą internetowym, u którego znajduje się kontroler modemów kablowych CMTS (Cable Modem Termination System). CMTS nadaje sygnał o szerokości 6 MHz lub 8 MHz używając modulacji QAM. Modem kablowy w celu rozpoczęcia pracy przeszukuje kanały TV przesuwając się co 6 - 8 MHz. Jeśli zakończy się niepowodzeniem ponawia szukanie bardziej dokładnie, bowiem co 1 MHz. Po znalezieniu odpowiedniego przydzielonego doń kanału następuje autoryzacja modemu przez kontroler. Urządzenie (zazwyczaj karta sieciowa) może w tym momencie pobrać adres IP korzystająć z DHCP i rozpocząć normalną pracę.



MODEM ANALOGOWY - jest to urządzenie służące do połączenia komputerów najczęściej poprzez sieć telefoniczną lub dwa przewody miedziane (linia dzierżawiona). Pasmo przenoszenia wynosi 3100 Hz. Prędkość transmisji modemu analogowego określa standard V.90: maksymalny transfer do użytkownika (download) wynosi 56 kb/s, natomiast od użytkownika (upload) 33,6 kb/s. Dzielą sie one na zewnetrzne i wewnetrzne ale nie bede ich opisywał. 






KARTA SIECIOWA

To urządzenie odpowiedzialne za odbieranie i wysyłanie danych w sieciach LAN (tworząc i odbierając tzw. ramki ethernetowe). Każda karta może pracować tylko w jednym rodzaju sieci, np. ethernetowej bądź FDDI (Fiber Distributed Data Interface). Dla poprawnej komunikacji w sieci wymogiem staje się jednoznaczne rozróżnianie owych kart. Tą niepowtarzalność charakteryzuje przypisany na etapie produkcji numer identyfikacyjny, zwany adresem fizycznym bądź też adresem MAC. óżne typy kart mogą różnić się prędkością pracy, sposobem podłączenia. Do poprawnego działania wymagana jest instalacja odpowiednich sterowników.

 

Karta sieciowa to karta rozszerzająca służąca do przyłączenia komputera do sieci LAN, umożliwiające wymianę danych między komputerem a zasobami tej sieci.

NIC zawiera dwa interfejsy:
1. Do połączenia z siecią:
          Rj-45 (dla skrętki UTP - Unshielded Twisted Pair),
          BNC (Bayonet Nut Coupling - dla kabla koncentrycznego), 
2. Do połączenia z komputerem: 
          ISA (EISA),
          PCI,
          PCMCIA,
          USB.




KONWERTER

To urządzenie umożliwiające łączenie różnych mediów transmisyjnych ze sobą, np. światłowodu i skrętki. Konwertery nośników obsługują najczęściej konwersję jedynie w jednej szybkości, np. w 100 Mb/s, bez możliwości pracy na 10 Mb/s. 






 Konwertery nośników (mediów) są niezbędnymi urządzeniami do budowy sieci składającej się z więcej niż jednego typu nośnika. Najczęściej mamy do czynienia z zamianą medium przewodzącego strumień danych pomiędzy kablem skręcanym UTP oraz światłowodem. Bezpośrednim źródłem zasilania konwertera jest zewnętrzny zasilacz AC/DC. W praktyce wykorzystuje się także możliwość umieszczenia urządzenia w obudowie zbiorczej, co ułatwia pracę przy dużej ilości przewodów. Instalacja konwertera jest bezproblemowa, gdyż jest on typu "Plug and Play"